Menu
KOMPLEKSOWA OBSŁUGA PRAWNA FIRM akty założycielskie, umowy, statuty, regulaminy KOMPLEKSOWA OBSŁUGA PRAWNA FIRM
KOMPLEKSOWA OBSŁUGA PRAWNA FIRM
akty założycielskie, umowy, statuty, regulaminy
Zobacz więcejZadzwoń
SPRAWY RODZINNE I SPADKOWE rozwody, podziały majątku wspólnego, Działy spadku ODSZKODOWANIA I ZADOŚĆUCZYNIENIA
SPRAWY RODZINNE I SPADKOWE
rozwody, podziały majątku wspólnego, Działy spadku
Zobacz więcejZadzwoń
ODSZKODOWANIA I ZADOŚĆUCZYNIENIA za szkody łowieckie, gradobicia, wypadki przy pracy w rolnictwie WINDYKACJA I DOCHODZENIE WIERZYTELNOŚCI
ODSZKODOWANIA I ZADOŚĆUCZYNIENIA
za szkody łowieckie, gradobicia, wypadki przy pracy w rolnictwie
Zobacz więcejZadzwoń
WINDYKACJA I DOCHODZENIE WIERZYTELNOŚCI przez rolników, spółdzielnie, przetwórców, sprzedawców SPRAWY RODZINNE I SPADKOWE
WINDYKACJA I DOCHODZENIE WIERZYTELNOŚCI
przez rolników, spółdzielnie, przetwórców, sprzedawców
Zobacz więcejZadzwoń
Blog

Pokoje w gospodarstwie agroturystycznym – czy to także domki letniskowe?

Agroturystyka może być świetnym pomysłem na biznes ale może być także dodatkową działalnością opierającą się na innych założeniach, takich jak kontakt z ludźmi, uzyskanie dodatkowego dochodu czy promowanie kontaktu z naturą. W zależności od rozmiaru przedsięwzięcia, różne będą zasady prowadzenia gospodarstwa agroturystycznego.

Agroturystyka do 5 pokoi wiąże się z przywilejami. Przykładem może być zwolnienie z podatku dochodowego z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej polegającej na wynajmowaniu przez rolników pokoi i sprzedaży posiłków domowych. Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 43 ustawy z dnia 26 lipca o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176, z późn. zm.) wolne od podatku dochodowego są dochody uzyskane z tytułu wynajmu pokoi gościnnych w budynkach mieszkalnych położonych na terenach wiejskich w gospodarstwie rolnym osobom przebywającym na wypoczynku oraz dochody uzyskane z tytułu wyżywienia tych osób, jeżeli liczba wynajmowanych pokoi nie przekracza 5.

Za gospodarstwo rolne, zgodnie z art. 2 ust. 1 tej ustawy, uznaje się gospodarstwo rolne w rozumieniu ustawy o podatku rolnym, tj. obszar gruntów sklasyfikowanych w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne lub grunty zadrzewione na użytkach rolnych, jeżeli ich łączna powierzchnia przekracza 1 ha lub 1 ha przeliczeniowy.

Jak należy rozumieć warunek zwolnienia podatkowego, w postaci liczby pokoi? Czy pokojem w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jest także domek letniskowy, wolnostojący? Czy pokojem w powyższym rozumieniu będzie także apartament, składający się z łazienki i połączonych salonem dwóch pokoi? Czy pokojem będzie również salon do wspólnego użytku?

house-5038141_640-150x150Wątpliwości w tym zakresie rozwiał Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 3 grudnia 2020 r., stwierdzając, że „pokój jest to pomieszczenie wydzielone ścianami, odrębne od innych pomieszczeń, z oknami i drzwiami, które nie pełni funkcji przedpokoju, holu, łazienki, ubikacji, kuchni, spiżarni, werandy, ganku, schowku itp. Przy takim rozumieniu przeznaczony do wynajęcia apartament składający się z dwóch pokoi nie może być uznany za pokój gościnny. Oceny tej nie może zmienić okoliczność, że pomieszczenia składające się na poszczególne apartamenty są ze sobą powiązane funkcjonalnie oraz, że dla wyjmujących je gości stanowią jedną przestrzeń przeznaczoną do spełniania ich potrzeb związanych z wynajmowaniem apartamentów.”

Z uwagi na to, że pojęcie „pokój” nie jest zdefiniowane w powołanej ustawie, należy przyjąć rozumienie tego pojęcia zgodne z definicją funkcjonującą w języku powszechnym.

Pokojem nie może być zatem apartament składający się z łazienki, korytarza i dwóch odrębnych sypialni. Pokojem nie może być też pomieszczenie, które nie stanowi odrębnego pomieszczenia przeznaczonego do funkcji sypialnych, np. salon otwarty na kuchnię, do którego dostęp mają wszyscy przebywający w domu.

Czy domek letniskowy może stanowić jeden z 5 pokoi?

grapes-553463_640-150x150Użyte przez ustawodawcę pojęcie budynku mieszkalnego należy definiować jako budynek przeznaczony lub nadający się do zamieszkania. Oceny tego, czy pokoje gościnne służące wypoczynkowi znajdują się w budynkach o funkcji mieszkalnej należy dokonywać przy uwzględnieniu cech, jakie można przypisać tego rodzaju budynkom, a więc wskazujących na istnienie infrastruktury dającej możliwość zaspokajania potrzeby przebywania w budynku i dostosowania go do warunków bytowania ludzi. Nie ma znaczenia, czy pokoje gościnne na wynajem mają osobne wejścia do budynku, własne łazienki i kuchnie, czy też pokoje te mają jedynie dostęp do kuchni i łazienki oraz wspólne wejście do budynku. Ważne jest jedynie by ilość tych pokoi nie przekroczyła 5.

Zwolnieniem z podatku dochodowego od osób fizycznych nie zostały objęte dochody z wynajmu pokoi znajdujących się w budynkach innych niż mieszkalne, jak również zwolnienie nie przysługuje wówczas, gdy budynek mieszkalny nie jest położony na terenie gospodarstwa rolnego, a także, gdy budynek mieszkalny i gospodarstwo rolne znajdują się na terenie miasta.

W praktyce oznacza to, że sposób użytkowania budynku, w którym znajdują się pokoje a cele turystyczne musi mieć przeznaczenie na cele mieszkalne (z funkcją agroturystyczną). Liczy się fakt, że budynki muszą być dostosowane do zamieszkania osób.

Warto podkreślić, że prowadzący agroturystykę nie musi być zameldowany, czy też mieszkać w budynkach mieszkalnych, w których znajdują się pokoje gościnne na wynajem.

*****************

Każdy problem prawny powinien być rozpatrywany indywidualnie. Powyższe informacje są jedynie ogólnymi zasadami i zawierają jedynie streszczenie ogólnego zagadnienia.

W celu uzyskania indywidualnej i kompleksowej porady prawnej z zakresupodziału majątku ależy skontaktować się z adwokatem Justyną Jarentowską.

Mam nadzieje, że powyższe informacje okazały się pomocne. Jeśli dalej masz jakieś wątpliwości dotyczące podziału majątku wspólnego zadaj pytanie w komentarzu poniżej. Postaram się Ci pomóc.

Ufam, że odpowiedziałam na Twoje pytania. Jeżeli zainteresował Cię wpis polub moją stronę na facebookuFacebook AGRO-PRAWO.

Źródła: zdjęcie: pixabay.com; 

Podziel się tym wpisem!