Menu
KOMPLEKSOWA OBSŁUGA PRAWNA FIRM akty założycielskie, umowy, statuty, regulaminy KOMPLEKSOWA OBSŁUGA PRAWNA FIRM
KOMPLEKSOWA OBSŁUGA PRAWNA FIRM
akty założycielskie, umowy, statuty, regulaminy
Zobacz więcejZadzwoń
SPRAWY RODZINNE I SPADKOWE rozwody, podziały majątku wspólnego, Działy spadku ODSZKODOWANIA I ZADOŚĆUCZYNIENIA
SPRAWY RODZINNE I SPADKOWE
rozwody, podziały majątku wspólnego, Działy spadku
Zobacz więcejZadzwoń
ODSZKODOWANIA I ZADOŚĆUCZYNIENIA za szkody łowieckie, gradobicia, wypadki przy pracy w rolnictwie WINDYKACJA I DOCHODZENIE WIERZYTELNOŚCI
ODSZKODOWANIA I ZADOŚĆUCZYNIENIA
za szkody łowieckie, gradobicia, wypadki przy pracy w rolnictwie
Zobacz więcejZadzwoń
WINDYKACJA I DOCHODZENIE WIERZYTELNOŚCI przez rolników, spółdzielnie, przetwórców, sprzedawców SPRAWY RODZINNE I SPADKOWE
WINDYKACJA I DOCHODZENIE WIERZYTELNOŚCI
przez rolników, spółdzielnie, przetwórców, sprzedawców
Zobacz więcejZadzwoń
Blog

Czy można zasiedzieć drogę publiczną?

winding-dirt-road-in-meadows-1336487-300x200Zasiedzenie drogi publicznej.

Przez nieruchomość nabytą od Skarbu Państwa przechodzi droga publiczna, nieutwardzona, faktycznie nieistniejąca ani nieużywana. Od wielu lat droga ta praktycznie nie istniała, ponieważ rolnik uprawiający tę nieruchomość zaorał ją. Sąsiednie nieruchomości posiadają inny dojazd. Nikt też nie upominał się o dostęp do drogi.

Czy możliwe jest uregulowanie stanu prawnego tej nieruchomości i złożenie wniosku o zasiedzenie drogi publicznej i użytkowanie jej jako nieruchomości rolnej?

Odpowiedź brzmi – jak to się często zdarza w prawie – tak i nie.

W tej kwestii wielokrotnie wypowiadał się bowiem Sąd Najwyższy stwierdzając, że nieruchomość przeznaczona pod drogę publiczną może stanowić tylko własność Skarbu Państwa lub jednostek samorządu terytorialnego a posiadanie samoistne takiej nieruchomości przez inny podmiot nie może prowadzić do nabycia jej przez zasiedzenie. Podkreślił również, że rzeczy wyłączone z obiegu nie mogą stanowić przedmiotu obrotu cywilnego, co wyłącza możliwość ich zasiedzenia, chyba że utraciły charakter dobra publicznego.

Jednakże, wyłączenie z obrotu cywilnoprawnego dróg publicznych dotyczy nieruchomości, które po zrealizowaniu procesu inwestycyjnego są budowlą przeznaczoną do prowadzenia ruchu drogowego, zlokalizowaną w pasie drogowym. To, że droga publiczna została uwzględniona w ewidencji gruntów, nie oznacza jeszcze, że faktycznie w tym miejscu powstała. Sam fakt wydzielenia pasa gruntu przeznaczonego pod ulicę nie może być bowiem uważany za równoznaczny z jej wybudowaniem. Zatem działkę pod nią można zasiedzieć.

Reasumując, w opisywanym wyżej przypadku zasiedzenie drogi publicznej mogłoby okazać się skuteczne, ponieważ rzeczona droga nie jest zabudowana infrastrukturą drogową ani nie posiada charakteru dobra publicznego.

Podziel się tym wpisem!