Menu
KOMPLEKSOWA OBSŁUGA PRAWNA FIRM akty założycielskie, umowy, statuty, regulaminy KOMPLEKSOWA OBSŁUGA PRAWNA FIRM
KOMPLEKSOWA OBSŁUGA PRAWNA FIRM
akty założycielskie, umowy, statuty, regulaminy
Zobacz więcejZadzwoń
SPRAWY RODZINNE I SPADKOWE rozwody, podziały majątku wspólnego, Działy spadku ODSZKODOWANIA I ZADOŚĆUCZYNIENIA
SPRAWY RODZINNE I SPADKOWE
rozwody, podziały majątku wspólnego, Działy spadku
Zobacz więcejZadzwoń
ODSZKODOWANIA I ZADOŚĆUCZYNIENIA za szkody łowieckie, gradobicia, wypadki przy pracy w rolnictwie WINDYKACJA I DOCHODZENIE WIERZYTELNOŚCI
ODSZKODOWANIA I ZADOŚĆUCZYNIENIA
za szkody łowieckie, gradobicia, wypadki przy pracy w rolnictwie
Zobacz więcejZadzwoń
WINDYKACJA I DOCHODZENIE WIERZYTELNOŚCI przez rolników, spółdzielnie, przetwórców, sprzedawców SPRAWY RODZINNE I SPADKOWE
WINDYKACJA I DOCHODZENIE WIERZYTELNOŚCI
przez rolników, spółdzielnie, przetwórców, sprzedawców
Zobacz więcejZadzwoń
Blog

Restrukturyzacja „covidowa” dla rolnictwa – uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne

Ustawa o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych udzielanych przedsiębiorcom dotkniętym skutkami COVID-19 oraz uproszczonym postępowaniu o zatwierdzenie układu w związku z wystąpieniem COVID-19 z dnia dniu 19 czerwca 2020 r. wprowadziła nowy tryb postępowania restrukturyzacyjnego, stanowiący modyfikację postępowania o zatwierdzenie układu, w skrócie zwaną „restrukturyzacja covidowa”.

Uproszona restrukturyzacja to narzędzie wprowadzone w tak zwanej Tarczy 4.0. Postępowanie ma prowadzić do wynegocjowania z wierzycielami układu, dzięki któremu dłużnik będzie mógł spełnić lub częściowo spełnić ciążące na nim zobowiązania.

Nie ma przy tym znaczenia, czy stan zagrożenia niewypłacalnością albo niewypłacalność przedsiębiorcy powstały w czasie lub w związku z epidemią COVID-19.

Krąg podmiotów uprawnionych do skorzystania z uproszczonego postępowania restrukturyzacyjnego obejmuje praktycznie każdą grupę przedsiębiorców, w tym branże rolną i rolników indywidualnych.

Korzyści płynące z restrukturyzacji są bardzo duże, lecz najistotniejszą jest zawieszenie dotychczasowych postępowań egzekucyjnych przeciwko dłużnikowi, od dnia dokonania obwieszczenia o otwarciu postępowania do dnia jego zakończenia lub umorzenia. Nowe postępowania egzekucyjne nie mogą być wszczęte.

Postępowanie restrukturyzacyjne jest znacznie uproszczone i nie wymaga skomplikowanego działania po stronie dłużnika. Otwarcie postępowania następuje przez opublikowanie obwieszczenia w Monitorze Sądowym i Gospodarczym, a inicjatywa leży tylko i wyłącznie po stronie dłużnika. Dłużnikowi przysługuje prawo zainicjowania postępowania. Otwarcie uproszczonej restrukturyzacji nie jest zależne od decyzji sądu.

W celu ustalenia, czy Twoja sytuacja kwalifikuje się na restrukturyzację covidową, należy skontaktować się z Adwokat Justyną Jarentowska specjalizującą się w prawie rolnym.

*****************

Każdy problem prawny powinien być rozpatrywany indywidualnie. Powyższe informacje są jedynie ogólnymi zasadami i zawierają jedynie streszczenie ogólnego zagadnienia.

W celu uzyskania indywidualnej i kompleksowej porady prawnej z zakresupodziału majątku ależy skontaktować się z adwokatem Justyną Jarentowską.

Mam nadzieje, że powyższe informacje okazały się pomocne. Jeśli dalej masz jakieś wątpliwości dotyczące podziału majątku wspólnego zadaj pytanie w komentarzu poniżej. Postaram się Ci pomóc.

Ufam, że odpowiedziałam na Twoje pytania. Jeżeli zainteresował Cię wpis polub moją stronę na facebookuFacebook AGRO-PRAWO.

Źródła: zdjęcie: pixabay.com;

Podziel się tym wpisem!