Menu
KOMPLEKSOWA OBSŁUGA PRAWNA FIRM akty założycielskie, umowy, statuty, regulaminy KOMPLEKSOWA OBSŁUGA PRAWNA FIRM
KOMPLEKSOWA OBSŁUGA PRAWNA FIRM
akty założycielskie, umowy, statuty, regulaminy
Zobacz więcejZadzwoń
SPRAWY RODZINNE I SPADKOWE rozwody, podziały majątku wspólnego, Działy spadku ODSZKODOWANIA I ZADOŚĆUCZYNIENIA
SPRAWY RODZINNE I SPADKOWE
rozwody, podziały majątku wspólnego, Działy spadku
Zobacz więcejZadzwoń
ODSZKODOWANIA I ZADOŚĆUCZYNIENIA za szkody łowieckie, gradobicia, wypadki przy pracy w rolnictwie WINDYKACJA I DOCHODZENIE WIERZYTELNOŚCI
ODSZKODOWANIA I ZADOŚĆUCZYNIENIA
za szkody łowieckie, gradobicia, wypadki przy pracy w rolnictwie
Zobacz więcejZadzwoń
WINDYKACJA I DOCHODZENIE WIERZYTELNOŚCI przez rolników, spółdzielnie, przetwórców, sprzedawców SPRAWY RODZINNE I SPADKOWE
WINDYKACJA I DOCHODZENIE WIERZYTELNOŚCI
przez rolników, spółdzielnie, przetwórców, sprzedawców
Zobacz więcejZadzwoń
Blog

Zasiedzenie gruntów rolnych przez nierolnika - zmiana przepisów

ZASIEDZENIE GRUNTÓW ROLNYCH PRZEZ NIE ROLNIKA

Od października 2023 r. obowiązuje znowelizowana treść przepisóa art. 172 Kodeksu cywilnego, która reguluje zasady nabywania nieruchomości poprzez zasiedzenie. 

Nowelizacja uchyliła art. 172 § 3 KC, który stanowił, że: Nabyć nieruchomość rolną w rozumieniu przepisów ustawy, o której mowa w art. 166 § 3, przez zasiedzenie może jedynie rolnik indywidualny w rozumieniu przepisów tej ustawy, jeżeli – ustalona zgodnie z przepisami art. 5 ust. 2 i 3 tej ustawy – powierzchnia nabywanej nieruchomości rolnej wraz z nieruchomościami rolnymi stanowiącymi jego własność nie przekroczy 300 ha użytków rolnych. 

Obecnie każdy kto spełnia przesłanki z aty. 172 k.c. dotyczące nabycia nieruchomości przez zasiedzenie, może ją zasiedzieć. Nie ma przy tym znaczenia czy jest rolnikiem indywidualnym czy nie. 

Jednocześnie z powyższą zmianą, wprowadzone zostały zmiany do ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego, w której dodano w art. 2b ust. 4 pkt 5-9 (obecnie zgodnie z art. 2b ust. 1 i 2 ukur) -  nabywca nieruchomości rolnej jest obowiązany prowadzić gospodarstwo rolne, w skład którego weszła nabyta nieruchomość rolna, przez okres co najmniej 5 lat od dnia nabycia przez niego tej nieruchomości, a w przypadku osoby fizycznej prowadzić to gospodarstwo osobiście. W tym okresie nabyta nieruchomość nie może być zbyta ani oddana w posiadanie innym podmiotom - lecz przepisów tych nie będzie się stosowało do nieruchomości nabytej m. in. przez zasiedzenie. 

Oznacza to, że po stwierdzeniu zasiedzenia nieruchomości rolnej, bez uprzedniej zgody KOWR możliwe będzie zbycie lub wydzierżawienie tej nieruchomości. 

***

Każdy problem prawny powinien być rozpatrywany indywidualnie. Powyższe informacje są jedynie ogólnymi zasadami i zawierają jedynie streszczenie ogólnego zagadnienia.
 
W celu uzyskania indywidualnej i kompleksowej porady prawnej z zakresu prawa rolnego należy skontaktować się z adwokatem Justyną Jarentowską - adwokat@jarentowska.pl lub kontakt@jarentowska.pl. Możliwy jest także kontakt telefoniczny pod numerem telefonu: 785 044 447 lub kontakt przez Formularz kontaktowy.
 
Mam nadzieje, że powyższe informacje okazały się pomocne. Jeśli dalej masz jakieś wątpliwości dotyczące prawa rolnego zadaj pytanie w komentarzu poniżej. Postaram się Ci pomóc.
 
Źródła: Ustawa Kodeks cywilny, zdjęcie: pixabay.com;
 

Hasła: zasiedzenie gruntów rolnych, zasiedzenie nieruchomości rolnych, zasiedzenie przez osobę niebędącą rolniekiem, zasiedzenie przez nierolnika, zmiany w zasiedzeniu,