Menu
KOMPLEKSOWA OBSŁUGA PRAWNA FIRM akty założycielskie, umowy, statuty, regulaminy KOMPLEKSOWA OBSŁUGA PRAWNA FIRM
KOMPLEKSOWA OBSŁUGA PRAWNA FIRM
akty założycielskie, umowy, statuty, regulaminy
Zobacz więcejZadzwoń
SPRAWY RODZINNE I SPADKOWE rozwody, podziały majątku wspólnego, Działy spadku ODSZKODOWANIA I ZADOŚĆUCZYNIENIA
SPRAWY RODZINNE I SPADKOWE
rozwody, podziały majątku wspólnego, Działy spadku
Zobacz więcejZadzwoń
ODSZKODOWANIA I ZADOŚĆUCZYNIENIA za szkody łowieckie, gradobicia, wypadki przy pracy w rolnictwie WINDYKACJA I DOCHODZENIE WIERZYTELNOŚCI
ODSZKODOWANIA I ZADOŚĆUCZYNIENIA
za szkody łowieckie, gradobicia, wypadki przy pracy w rolnictwie
Zobacz więcejZadzwoń
WINDYKACJA I DOCHODZENIE WIERZYTELNOŚCI przez rolników, spółdzielnie, przetwórców, sprzedawców SPRAWY RODZINNE I SPADKOWE
WINDYKACJA I DOCHODZENIE WIERZYTELNOŚCI
przez rolników, spółdzielnie, przetwórców, sprzedawców
Zobacz więcejZadzwoń
Blog

Dzierżawa gruntu pod fotowoltaikę – skonsultuj umowę z prawnikiem

Planujesz wydzierżawić swoje grunty pod budowę i uruchomienie elektrowni fotowoltaicznej?

A może przedsiębiorstwo zgłosiło się do Ciebie z propozycją dzierżawy nieruchomości i przedstawiło Ci już projekt umowy?

Pamiętaj, zanim zdecydujesz się zawrzeć umowę z dzierżawcą, powinieneś dokładnie przeanalizować treść tej umowy.

Umowa dzierżawy pod fotowoltaikę

Umowa dzierżawy nieruchomości pod budowę i uruchomienie elektrowni fotowoltaicznej zawierana jest zazwyczaj na długi okres np. 30 lat. Zobowiązując się do warunków narzuconych przez dzierżąwcę, będziesz zatem zobowiązany do ich przestrzegania przez cały okres dzierżawy.

Co więcej, umowa taka jest zazwyczaj bardzo obszerna i zawiera szczegółowe uregulowania co do płatności, dysponowania nieruchomością do czasu budowy urządzeń czy uprzątnięcia nieruchomości po upływie okresu dzierżawy.

Z uwagi na to, że wzór takiej umowy przygotowany jest zazwyczaj przez dzierżawcę, zapisy skonstruowane są w taki sposób, aby były korzystniejsze dla dzierżawcy.

Czy mam wpływ na umowę dzierżawy pod fotowoltaikę?

W polskim systemie prawnym obowiązuje swoboda zawierania umów, co oznacza, że strony zawierające umowę mogą ułożyć stosunek prawny według swego uznania, byleby jego treść lub cel nie sprzeciwiały się właściwości (naturze) stosunku, ustawie ani zasadom współżycia społecznego.

Wobec tego, masz wpływ na treść umowy dzierżawy. Chcąc dbać o swoje interesy, Twoim obowiązkiem jest wykreślić z umowy zapisy, które są dla Ciebie niekorzystne oraz zaproponować rozwiązania, na które zgodę wyrażą obie strony.

O ile niektóre zapisy takiej umowy są jej elementami obowiązkowymi, to na znaczną ich część masz wpływ.

Najczęstsze zagrożenia umowy dzierżawy

Aby umowa mogła odnieść właściwy dla niej skutek tj. abyś otrzymał umówiony czynsz dzierżawny, musi być prawidłowo zawarta. Oznacza to, że powinna być podpisana przez osoby upoważnione do reprezentacji przedsiębiorcy, z któym chcesz zawrzeć umowę dzierżawy.

Ponadto, z uwagi na wieloetapowość inwestycji, powinna zawierać szczegółowe uregulowania w zakresie wynagrodzenia za poszczególne okresy dzierżawy czy opłaty publiczno-prawne.

Co więcej, powinna szczegółowo regulować okoliczności wypowiedzenia umowy, np. w przypadku braku płatności czynszu. W tym zakresie, dzierżawca zazwyczaj wykorzystuje niewiedzę właściciela nieruchomości i w sposób dla siebie maksymalnie korzystny wydłuża te okresy.

Do kogo się zwrócić o pomoc?

Otrzymałeś wzór umowy dzierżawy i nie wiesz do kogo zwrócic się o pomoc w jej analizie?

Z uwagi na specyficzny charakter takiej umowy, zasadne jest aby prawnik. który będzie Ci pomagał w analizie takiej umowy posiadał doświadczenie w tym zakresie. Umowy dzierżawy pod elektrownię fotowoltaiczną są specyficzne lecz powtarzalne. Prawnik z dośwaidczeniem w tym zakresie od razu wychwyci niekorzystne zapisy i zaproponuje ich zmianę.

Podsumowując, zanim przystąpisz do zawarcia umowy dzierżawy nieruchomości pod budowę elektrowni fotowoltaicznej, zadbaj o swoje interesy i zwróć się o pomoc w analizie umowy do prawnika.

*****************

Każdy problem prawny powinien być rozpatrywany indywidualnie. Powyższe informacje są jedynie ogólnymi zasadami i zawierają jedynie streszczenie ogólnego zagadnienia.

W celu uzyskania indywidualnej i kompleksowej porady prawnej z zakresu analizy umowy dzierżawy należy skontaktować się z adwokatem Justyną Jarentowską.

Mam nadzieje, że powyższe informacje okazały się pomocne. Jeśli dalej masz jakieś wątpliwości dotyczące dzierżawy gruntu pod elektrownię fotowoltaiczną, zadaj pytanie w komentarzu poniżej. Postaram się Ci pomóc.

Ufam, że odpowiedziałam na Twoje pytania. Jeżeli zainteresował Cię wpis polub moją stronę na facebookuFacebook AGRO-PRAWO.

Źródła: zdjęcie: pixabay.com; Kodeks cywilny

Podziel się tym wpisem!