Menu
KOMPLEKSOWA OBSŁUGA PRAWNA FIRM akty założycielskie, umowy, statuty, regulaminy KOMPLEKSOWA OBSŁUGA PRAWNA FIRM
KOMPLEKSOWA OBSŁUGA PRAWNA FIRM
akty założycielskie, umowy, statuty, regulaminy
Zobacz więcejZadzwoń
SPRAWY RODZINNE I SPADKOWE rozwody, podziały majątku wspólnego, Działy spadku ODSZKODOWANIA I ZADOŚĆUCZYNIENIA
SPRAWY RODZINNE I SPADKOWE
rozwody, podziały majątku wspólnego, Działy spadku
Zobacz więcejZadzwoń
ODSZKODOWANIA I ZADOŚĆUCZYNIENIA za szkody łowieckie, gradobicia, wypadki przy pracy w rolnictwie WINDYKACJA I DOCHODZENIE WIERZYTELNOŚCI
ODSZKODOWANIA I ZADOŚĆUCZYNIENIA
za szkody łowieckie, gradobicia, wypadki przy pracy w rolnictwie
Zobacz więcejZadzwoń
WINDYKACJA I DOCHODZENIE WIERZYTELNOŚCI przez rolników, spółdzielnie, przetwórców, sprzedawców SPRAWY RODZINNE I SPADKOWE
WINDYKACJA I DOCHODZENIE WIERZYTELNOŚCI
przez rolników, spółdzielnie, przetwórców, sprzedawców
Zobacz więcejZadzwoń
Blog

Ile kosztuje rozwód Lublin?

Ile kosztuje rozwód - Lublin?

Jedno z pierwszych pytań jakie pojawia się w trakcie konsultacji z adwokatem, to pytanie o koszty sprawy rozwodowej.

Zazwyczaj, kiedy ktoś zdecyduje się na rozwód, koszty nie stanowią bariery przed zakończeniem związku, jednakże mogą wpłynąć na wybór „opcji” rozwodu.

Co składa się na koszty rozwodu?

Na koszty sprawy rozwodowej skłądają się koszty sądowe, a jeśli strona korzysta z pomocy pełnomocika profesjonalnego to także: opłata skarbowa, honorarium pełnomocnika i koszty kancelaryjne.

Z wniesieniem pozwu o rozwód małżeństwa wiąże się opłata sądowa w wysokości 600 zł. Wynika ona z art. 26 ust. 1 pkt. 1 Ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych. Należy ją opłacić na rzecz właściwego sądu wraz z wniesienim pozwu.

Jeśli strona zdecyduje się na pomoc pełnomocnika profesjonalnego (adwokata/radcy prawnego) obowiązana jest uiścić opłatę skarową od pełnomocnictwa w kwocie 17 zł oraz honorarium za prowadzenie sprawy o rozwód lub sporządzenie pozwu o rozwód.

Honorarium pełnomocnika ustalane jest indywiduwalnie z pełnomocnikiem i zależne jest od zawiłości sprawy, dochodzonych roszczeń (np. alimentów, kontaktów z dziećmi, zabezpieczenia rozczeń na czas procesu), ustalenia winy w rozkładzie pożycia stron.

Dodatkowe koszty procesu rozwodowego

W toku spawy o rozwód może powtać obowiąezk poniesienia dodatkowych kosztów, na które strona również powinna się przygotować.

W sytuaacji, kiedy rozwodzące się strony mają małoletnie dzieci, a rodzice nie są zgodni co do sposobu sprawowania pieczy nad dziećmi czy kontaktów z diećmi, może powstać koszt opinii biegłych sądowych psychologów, którzy oceniać będą kompetencje rodzicielskie każdego z rodziców.

W przypadku dowodów ze świadków, może powstać koszt zaliczki na przeprowadzenie tego dowodu.

Należy pamiętać, że w sprawach o rozwód, o separację lub o unieważnienie małżeństwa, w razie zasądzenia alimentów na rzecz małżonka w orzeczeniu kończącym postępowanie w instancji, pobiera się od małżonka zobowiązanego opłatę stosunkową od zasądzonego roszczenia, a w razie nakazania eksmisji jednego z małżonków albo podziału wspólnego majątku pobiera się także opłatę w wysokości przewidzianej od pozwu lub wniosku w takiej sprawie.

Po wydaniu wyroku, strona pragnąca uzyskać (np. na potrzeby apelacji lub na potrzeby wlasne) pismne uzasadnienie wyroku, zobowiażania jest uiścić opłatę 100 zł od wniosku o sporządzenie i doręczenie uzasadnienia wyroku.

Zwolnienie od kosztów Lublin

Jeżeli strona znajduje się w trudnej sytuacji finansowej i majątkowej, wraz ze złożeniem pozwu o rozwód ma prawo złożyć wniosek o zwolnienie jej od kosztów sądowych w części lub w całości, oświadczając że nie jest w stanie ponieść tych kosztów bez uszczerbku koniecznego utrzymania siebie i rodziny. Wraz z wnioskiem należy złożyć wypełniony formularz oświadczenia o stanie rodzinnym, majątku, dochodach i źródłach utrzymania.

Rozliczenie kosztów w orzeczeniu kończącym proces rozwodowy

Kiedy strony zgodnie żądają rozwodu i nie ma sporu między nimi co do winy, opieki nad dziećmi, alimentami i innymi aspektami rozwodu, sąd zwraca stronie połowę opłaty tj. 300 zł.

Strona dochodząca zwrotu kosztów od przeciwnika może również liczyć na rozdzielenie poniesionych, a niezwróconych kosztów. Wówczas finalny koszt rozwodu strony wnoszącej pozew będzie wynosił 150 zł kosztów sądowych oraz koszt honorarium pełnomocnika.

Natomiast jeśli proces rozwodowy jest sporny, a strona dochodząca ustalenia winy w rozpadzie małżeństwa wygra preces sądowy, to strona przeciwna może zostać obowiązana do zwrotu jej wszystkich poniesionych kosztów.

Dlaczego warto skorzystać z pomocy adwokata w rozwodzie?

Przed złożeniem pozwu rozwodowego warto udać się na konsultację z adwokatem od rozwodów w Lublinie, który doradzi kiedy warto złożyć pozew o rozwód bez orzekania o winie, a kiedy lepiej bedzie tej winy dochodzić. Doradzi również, jak zabezpieczyć swe roszczenia na czas procesu, który może trwać około 2 lat. Korzystne może okazać skonsultowanie spraw majątkowych małżeńskich przed przystąpieniem do rozwodu.

Proces rozwodowy to także rozprawy, na których przeprowadzane będą dowody, przesłuchiwane strony. Niejednokrotnie jest to znaczny stres dla stron. Obecność adwokata specjalizującego się w sprawach rozwodowych i okołorozwodowych w Lublinie, dostarcza stronie poczucia bezpieczeństwa i odpowiedniego zabezpieceznia jej spraw.

Co jednak najważniejsze, profesjonalne skonstruowanie pozwu pomoże oszczędzić czasu i nerwów, a przez trudny dla wzystkich czas rozwodu przejść obronną ręką.

Adwokat Justyna Jarentowska w Lublinie to adwokat z wieloletnim doświadczeniem w prowadzeniu spraw rozwodowych w Lublinie i na terenie całego województwa lubelskiego. Prowadzimy sprawy rozwodowe (oraz alimenty, kontakty, podział majątku wspólnego, rozdzielność majątkową) w takich miastach jak: Zamość, Tomaszów Lubelski, Puławy, Lubartów, Radzyń Podlaski, Biała Podlaska, Kraśnik, Świdnik, Opole Lubelskie, Łęczna. 

 

Beige Nude Simple Contact Us Instagram Post

 

*****************

Każdy problem prawny powinien być rozpatrywany indywidualnie. Powyższe informacje są jedynie ogólnymi zasadami i zawierają jedynie streszczenie ogólnego zagadnienia.

W celu uzyskania indywidualnej i kompleksowej porady prawnej z zakresupodziału majątku ależy skontaktować się z adwokatem Justyną Jarentowską.

Mam nadzieje, że powyższe informacje okazały się pomocne. Jeśli dalej masz jakieś wątpliwości dotyczące podziału majątku wspólnego zadaj pytanie w komentarzu poniżej. Postaram się Ci pomóc.

 

Źródła: zdjęcie: pixabay.com;