Menu
KOMPLEKSOWA OBSŁUGA PRAWNA FIRM akty założycielskie, umowy, statuty, regulaminy KOMPLEKSOWA OBSŁUGA PRAWNA FIRM
KOMPLEKSOWA OBSŁUGA PRAWNA FIRM
akty założycielskie, umowy, statuty, regulaminy
Zobacz więcejZadzwoń
SPRAWY RODZINNE I SPADKOWE rozwody, podziały majątku wspólnego, Działy spadku ODSZKODOWANIA I ZADOŚĆUCZYNIENIA
SPRAWY RODZINNE I SPADKOWE
rozwody, podziały majątku wspólnego, Działy spadku
Zobacz więcejZadzwoń
ODSZKODOWANIA I ZADOŚĆUCZYNIENIA za szkody łowieckie, gradobicia, wypadki przy pracy w rolnictwie WINDYKACJA I DOCHODZENIE WIERZYTELNOŚCI
ODSZKODOWANIA I ZADOŚĆUCZYNIENIA
za szkody łowieckie, gradobicia, wypadki przy pracy w rolnictwie
Zobacz więcejZadzwoń
WINDYKACJA I DOCHODZENIE WIERZYTELNOŚCI przez rolników, spółdzielnie, przetwórców, sprzedawców SPRAWY RODZINNE I SPADKOWE
WINDYKACJA I DOCHODZENIE WIERZYTELNOŚCI
przez rolników, spółdzielnie, przetwórców, sprzedawców
Zobacz więcejZadzwoń
Blog

Podział majątku po rozwodzie – budowa domu na działce jednego z małżonków

„Jestem po rozwodzie. W trakcie małżeństwa wybudowaliśmy dom na działce, którą mąż otrzymał jeszcze przed ślubem od swoich rodziców. Nie mieliśmy rozdzielności majątkowej, a w budowę domu włożyliśmy niemal wszystkie nasze dochody z małżeństwa. Chciałabym dokonać podziału majątku wspólnego. Czy mogę rozliczyć budowę domu na działce stanowiącej jego własność nabytą przed zawarciem małżeństwa?”

Odpowiedź: Tak.

Kiedy można podzielić majątek małżeński?

Zasadą jest, że w czasie trwania wspólności ustawowej żaden z małżonków nie może żądać podziału majątku wspólnego. Wspólność ustawowa powstaje z chwilą zawarcia małżeństwa, chyba że strony odmiennie uregulują stosunki majątkowe, np. zawrą tzw. intercyzę. W czasie trwania małżeństwa strony mogą zdecydować się na zmienę stosunków majątkowych i ustanowić pomiędzy sobą ustrój rozdzielności majątkowej. Wówczas podziału majątku wspólnego można dokonać w czasie trwania małżeństwa.

Podziału majątku małżeńskiego można dokonać także po rozwodzie małżeństwa. Co stanowi przeważającą wiekszość przypadków.

Budowa domu na działce małżonka – nakład z majątku wspólnego na majątek osobisty

Każdy z małżonków powinien zwrócić wydatki i nakłady poczynione z majątku wspólnego na jego majątek osobisty, z wyjątkiem wydatków i nakładów koniecznych na przedmioty majątkowe przynoszące dochód. Może żądać zwrotu wydatków i nakładów, które poczynił ze swojego majątku osobistego na majątek wspólny. Nie można żądać zwrotu wydatków i nakładów zużytych w celu zaspokojenia potrzeb rodziny, chyba że zwiększyły wartość majątku w chwili ustania wspólności.

Budowa domu w trakcie wspólności ustawowej małżeńskiej, sfinansowana z majątku wspólnego małżonków, lecz na działce stanowiącej wyłączną własnośc tylko jednego małżonka, stanowi nakład z majątku współnego na majątek osobisty. Poprzez wzniesienie budynku na działce jednego z małżonków, został on bowiem wzbogacony kosztem drugiego małżonka.

W jaki sposób wycenić nakłady?

Do oceny wartości nakładów na nieruchomość przyjmuje się ustaloną przez biegłego sądowego ich wartość rynkową. Wartość nakładów nie musi odpowiadać kwocie zainwestowanej, ale wyrażać wartość sfinansowanych prac i ich efektu finalnego w postaci wzniesionego budynku. Określenie tej wartości powinno nastąpić przez odniesienie się do wartości rynkowej nakładów, na dzień wyrokowania przez Sąd, według stanu na dzień ustania współności.

W jaki sposób rozliczyć budowę domu na działce byłego małżonka?

Rozliczenie wydatków, nakładów i innych świadczeń z majątku wspólnego na rzecz majątku osobistego lub odwrotnie następuje w postępowaniu sądowym nieprocesowym wówczas, gdy toczy się postępowanie o podział majątku wspólnego po ustaniu małżeńskiej wspólności majątkowe.

Należy zatem zgłosić roszczenie o rozliczenie nakładów z majątku wspólnego na majątek osobisty we wniosku o podział całego majątku wspólnego po ustaniu wspólności.

Czy remont domu należącego do małżonka również mogę rozliczyć po rozwodzie?

Przez pojęcie nakładów z majątku wspólnego należy rozumieć zarówno użycie składników tego majątku na rzecz majątku odrębnego, np. drewna na budowę lub remont domu, jak również wartość osobistych świadczeń małżonka przy dokonywaniu tego remontu.

Rozliczeniu podlega zatem nie tylko budowa domu sfinansowana z majątku wspólnego małżonków na działce należącej do jednego z nich, ale również remont domu należącego wyłacznie do jednego z byłych małżonków.

*****************

Każdy problem prawny powinien być rozpatrywany indywidualnie. Powyższe informacje są jedynie ogólnymi zasadami i zawierają jedynie streszczenie ogólnego zagadnienia.

W celu uzyskania indywidualnej i kompleksowej porady prawnej z zakresupodziału majątku ależy skontaktować się z adwokatem Justyną Jarentowską.

Mam nadzieje, że powyższe informacje okazały się pomocne. Jeśli dalej masz jakieś wątpliwości dotyczące podziału majątku wspólnego zadaj pytanie w komentarzu poniżej. Postaram się Ci pomóc.

Ufam, że odpowiedziałam na Twoje pytania. Jeżeli zainteresował Cię wpis polub moją stronę na facebookuFacebook AGRO-PRAWO.

Źródła: zdjęcie: pixabay.com; Kodeks rodzinny i opiekuńczy, Orzecznictwo sądów powszechnych,

Podziel się tym wpisem!