Dopłaty unijne przy podziale majątku po rozwodzie
Podział majątku wspólnego, w skład którego wchodzi gospodarstwo rolne
Za gospodarstwo rolne uważa się grunty rolne wraz z gruntami leśnymi, budynkami lub ich częściami, urządzeniami i inwentarzem, jeżeli stanowią lub mogą stanowić zorganizowaną całość gospodarczą, oraz prawami związanymi z prowadzeniem gospodarstwa rolnego.
Przy zniesieniu współwłasności gospodarstwa rolnego preferowany jest podział fizyczny rzeczy, chyba że podział byłby sprzeczny z przepisami ustawy lub ze społeczno-gospodarczym przeznaczeniem rzeczy albo że pociągałoby za sobą istotną zmianę rzeczy lub znaczne zmniejszenie jej wartości. Jeśli strony sprzeciwiają się fizycznemu podziałowi, sąd dokonuje podziału w ten sposób, że własnosć przyznaje jednemu z obowiązkiem spłaty drugiego lub przez sprzedaż z rozliczeniem współwłaścicieli.
Najczęstrzym problemem przy podziale majątku wspólnego, w skład którego wchodzi gospodarstwo rolne jest ustalenie, co wchodzi w skłąd tego majątku wspólnego.
Czy dochody z gruntów rolnych, w czasie kiedy gospodarswem zarządza wyłacznie jeden małżonek, wchodzą w skłąd majątku wspólnego?
Co z dopłatami unijnymi przy podziale majątku po rozwodzie?
Dopłaty unijne powinny być rozliczone przy podziale majątku, bo są dochodem z gospodarstwa rolnego, czyli z reguły majątku dotychczas wspólnego. Niezależnie od, tego także jeżeli kwalifikować je jako dochód, czy to z majątku wspólnego czy też z majątku odrębnego to taki dochód niezależnie od źródła pochodzenia powiększa majątek wspólny. Tego rodzaju wierzytelności stanowią więc dochód, który podlega zaliczeniu do majątku dorobkowego stron i podlega podziałowi.
Adwokat Lublin- podział majątku wspólnego po rozwodzie
W postępowaniu o podział majątku wspólnego, Sąd dokonuje rozliczeń z tytułu posiadania przedmiotów należących do majątku objętego wspólnością, pobranych pożytków i innych przychodów, a także poczynionych na ten majątek nakładów i spłaconych długów w okresie między ustaniem wspólności a dokonaniem podziału majątku wspólnego. Okoliczność, iż współwłaściciel rzeczy nie posiada jej ani nie realizuje w drodze roszczenia swojego uprawnienia do współposiadania rzeczy lub posiadania wyodrębnionej części rzeczy, nie stanowi przeszkody do domagania się przez tego współwłaściciela partycypowania proporcjonalnie do przysługującego mu udziału, w dochodach z rzeczy, jeżeli przynosi ona dochody.
Współwłaściciel, który z wyłączeniem pozostałego współwłaściciela korzysta z nieruchomości wspólnej oraz pobiera z niej dochody i pożytki, jest zobowiązany do rozliczenia uzyskanych z tego tytułu korzyści, stosownie do posiadanych przez współwłaścicieli udziałów.
Czy małżonek musi się rozliczyć z dopłat unijnych pobranych po ustanowieniu rozdzielności?
Co do zasady, małżonkowie powinni podzielić się dopłatami unijnymi do gospodarstwa rolnego, otrzymanymi już po rozwodzie, a przed podziałem majątku (postanowienie Sądu Najwyższego z 13 grudnia 2013 r., III CZP 86/13). Dopłaty te stanowią więc dochód w rozumieniu art. 31 § 2 pkt 2 k.r.o., który podlega rozliczeniu pomiędzy małżonkami i sąd prawidłowo dokonał ich rozliczenia.
Generalnie Sąd Najwyższy uznaje, że:
dopłaty unijne powinny być rozliczone przy podziale majątku, bo są dochodem z gospodarstwa rolnego, czyli z reguły majątku dotychczas wspólnego. Niezależnie od, tego także jeżeli kwalifikować je jako dochód, czy to z majątku wspólnego czy też z majątku odrębnego to taki dochód-niezależnie od źródła pochodzenia powiększa majątek wspólny. Tego rodzaju wierzytelności stanowią więc dochód, który podlega zaliczeniu do majątku dorobkowego stron i podlega podziałowi.
Jak ustalić wysokość dopłat do podziału?
Małżonek, który nie ma dostępu do dokumentacji gospodarstwa, nie sprawuje faktyznego zarządu nad nim, najczęściej nie ma wiedzy o wysokości uzyskanych dochodów z tytułu dopłat. Jak wtedy udowodnić w sądzie jaka kwota jest do podziału?
Na szczeście to sąd, a nie wnioskodawca, zobowiązany jest do ustalenia w toku postępowania o podział majątku wspólnego małżeńskiego składu i wartości tego majątku (art. 684 i 619 k.p.c. w związku z art. 567 § 3 k.p.c.). Od obowiązku tego nie zwalnia sądu obciążająca wnioskodawcę powinność wskazania we wniosku o podział majątku wspólnego tego majątku; ma ona bowiem jedynie ułatwić sądowi ustalenie składu i wartości majątku wspólnego ulegającego podziałowi (wyrok Sądu Najwyższego z 2 lipca 2015 r., V CSK 651/14).
Pomoc adwokata do podziału majątku w Lublinie?
Sądem właściwym w sprawie o podział majątku wspólnego po ustaniu wspólności majątkowej między małżonkami będzie sąd rejonowy, bez względu na wartość majątku podlegającego podziałowi. W Lublinie może być to Sąd Rejonowy Lublin-Zachód w Lublinie lub Sąd Rejonowy Lublin-Wschód w Lublinie z siedzibą w Świdniku.
Wniosek o podział majątku należy złożyć to sądu miejsca położenia majątku.
Sprawa o podział majątku po rozwodzie zazwyczaj jest bardzo skomplikowana. Dlatego też warto skorzystać z pomocy profesjonalnego pełnomocnika. Nasza Kancelaria prawna w ramach usługi — adwokat podział majątku Lublin — doradzi Państwu jak w sposób optymalny i z korzyścią dla Państwa dokonać podziału majątku po rozwodzie. Posiadam wiedzę i doświadczenie, aby w sposób profesjonalny sporządzić umowę bądź wniosek o podział majątku po rozwodzie.
Adwokat Lublin podział majątku, adwokat Lublin rozwód, adwokatura Lublin;