Menu
SPECJALIŚCI PRAWA CYWILNEGO sprawy spadkowe, zobowiązania, nieruchomości KOMPLEKSOWA POMOC PRAWNA
SPECJALIŚCI PRAWA CYWILNEGO
sprawy spadkowe, zobowiązania, nieruchomości
Zobacz więcejZadzwoń
SPRAWY RODZINNE I SPADKOWE rozwody, podziały majątku wspólnego, Działy spadku ROZWODY I SPRAWY RODZINNE
SPRAWY RODZINNE I SPADKOWE
rozwody, podziały majątku wspólnego, Działy spadku
Zobacz więcejZadzwoń
PRAWO ROLNE I NIERUCHOMOŚCI nieruchomości rolne, odszkodowania, umowy KOMPLEKSOWA OBSLUGA NIERUCHOMOŚCI
PRAWO ROLNE I NIERUCHOMOŚCI
nieruchomości rolne, odszkodowania, umowy
Zobacz więcejZadzwoń
PORADY PRAWNE zaufanie, tajemnica adwokacka i pełna ochrona Twoich interesów KONSULTACJE PRAWNE
PORADY PRAWNE
zaufanie, tajemnica adwokacka i pełna ochrona Twoich interesów
Zobacz więcejZadzwoń

Odmowa współżycia a wina w rozwodzie

Czy odmowa wspóżycia może stanowić o wyłącznej winie w rozwodzie? 

W sprawach rozwodowych często spotykanym zarzutem w kontekście przyczyn rozkładu pożycia i winy małżonków jest kwestia zaniedbywania obowiązków małżeńskich oraz porzucenia współmałżonka. Przyjmuje się, że z faktu zawarcia małżeństwa wynikają określone obowiązki, to ich niewypełnianie jest zawsze przyczyną (współprzyczyną) rozkładu pożycia.

Zgodnie z treścią art. 57 § 1 k.r.o. sąd jest zobligowany do ustalenia, które z małżonków ponosi winę za rozkład pożycia.

Orzekając w przedmiocie winy, sąd winien ustalić czy występuje sprzeczność zachowania się albo postępowania małżonka z normami prawnymi lub zasadami współżycia, określającymi obowiązki małżonków, a sprzeczności tej towarzyszy umyślność lub niedbalstwo tegoż małżonka.

Nadto między takim zachowaniem się lub postępowaniem małżonka, a powstałym rozkładem pożycia małżeńskiego musi istnieć związek przyczynowy.

Wskazówką dla określenia obowiązków małżeńskich jest art. 23 k.r.o., z którego wynika, iż małżonkowie mają równe prawa i obowiązki w małżeństwie oraz, że są obowiązani do wspólnego pożycia, do wzajemnej pomocy i wierności oraz do współdziałania dla dobra rodziny, którą przez swój związek założyli. Jeśli ich niewłaściwe zachowanie stało się przyczyną rozkładu pożycia, ponoszą tego skutki w postaci możliwości przypisania im winy rozkładu.

Należy pamiętać, że zachowanie takie jak odmowa współżycia musi być długotrawłe, sprzeczne z wolą jednego z małzónków i musi prowadzić do destrukcji więzów małżeńskich. Uporczywe niewywiązywanie się z obowiązków małżeńskich powoduje rozluźninie uczuć a w konsekwencji do rozpadu związku. 

Kiedy odmowa współżycia nie będzie stanowić winy w rozpadzie małżeństwa?

Odstępstwem o zasady, zgodnie z którą odmowa współżycia (nieuzasadniona) moze staowić winę w rozwodzie są sytuacje szczególne.

Jedną z nich jest stosowanie przemocy w związku. Nie chodzi wyłącznie o przemoc fizyczną ale również psychiczną czy finansową. 

Odmowa współżycia fizycznego przez małżonkę, nad którą mąż się znęcał, nie stanowi zawinionej przez nią przesłanki rozkładu pożycia małżeńskiego (art. 57 § 1 k.r.o.).

Jeśli małżonkowie zgodnie postanawiają, że nie będą współżyli lub będą to robić sporadycznie nie można sposób uznać takiego zachowania za zawinione. Podobnie, jeśłi brak współżycia wynika z chorób lub innych cech fizycznych. Jeśli brak seksu spowodowany jest długotrwała uzasadnioną rozłąką (np. wyjazd służbowy, izolacja spowodowana pobytem w szpitalu) również sąd nie orzeknie o winie z tego powodu. 

Na pytania "Czy brak seksu może być winą w rozwodzie?" odpowiedź nalezy zatem - Tak! Ale jeśli brak seksu spowodowany jest niewłaściwym zachowaniem drygiego małżonka to nie można takiej odmowy uznać za wine. 

Jak udowodnić winę w rozwodzie z powodu braku seksu?

Aby sąd ustalił winę jednego małzónka z powodu braku seksu, konieczne jest udowodnienie tego faktu. Ale jak? Do udowodnienia winy w rozwodzie wskazane jest wykorzystanie wszelkiego rodzaju dokumenty, nagrania, smsy, wyciągi z komunikatorów typu Messeneger, WhatsApp,  czy też wszelkie inne dowody, pod warunkiem wykorzystywania ich zgodnie z prawem. 

Potrzebujesz pomocy adwokata w Lublinie?


Jestem adwokatem od rozwodów w Lublinie i zapraszam do kontaktu. Doradzę w sprawach o rozwód, napiszę pozew o rozwód oraz będę Cię reprezentować w sądzie na rozprawie rozowodowej. 

Kontakt z Nami-2