Menu
KOMPLEKSOWA OBSŁUGA PRAWNA FIRM akty założycielskie, umowy, statuty, regulaminy KOMPLEKSOWA OBSŁUGA PRAWNA FIRM
KOMPLEKSOWA OBSŁUGA PRAWNA FIRM
akty założycielskie, umowy, statuty, regulaminy
Zobacz więcejZadzwoń
SPRAWY RODZINNE I SPADKOWE rozwody, podziały majątku wspólnego, Działy spadku ODSZKODOWANIA I ZADOŚĆUCZYNIENIA
SPRAWY RODZINNE I SPADKOWE
rozwody, podziały majątku wspólnego, Działy spadku
Zobacz więcejZadzwoń
ODSZKODOWANIA I ZADOŚĆUCZYNIENIA za szkody łowieckie, gradobicia, wypadki przy pracy w rolnictwie WINDYKACJA I DOCHODZENIE WIERZYTELNOŚCI
ODSZKODOWANIA I ZADOŚĆUCZYNIENIA
za szkody łowieckie, gradobicia, wypadki przy pracy w rolnictwie
Zobacz więcejZadzwoń
WINDYKACJA I DOCHODZENIE WIERZYTELNOŚCI przez rolników, spółdzielnie, przetwórców, sprzedawców SPRAWY RODZINNE I SPADKOWE
WINDYKACJA I DOCHODZENIE WIERZYTELNOŚCI
przez rolników, spółdzielnie, przetwórców, sprzedawców
Zobacz więcejZadzwoń
Blog

Czy potrzebna jest zgoda drugiego małżonka na rozwód?

Rozwód bez zgody małżónka - czy to możliwe? 

"Żona nie chce się zgodzić na rozwód, chociaż  nie żyjemy ze sobą od dłuższego czasu. Powiedziała, że żadnych dokumentów w sądzie nie podpisze. 

Czy możliwy jest rozwód bez jej zgody?"

 

Czy pozew o rozwód muszą podspiać mąż i żona?

Złożenie pozwu o rozwód nie wymaga zgody drugiego małżonka. Nie wymaga podpisu obu małżonków pod pozwem. Wniesienie sprawy o rozwód nie oznacza jednak, że taki rozwód się otrzyma.

Brak zgody na rozwód- co wtedy?

Drugi z małżonków ma  prawo nie zgodzić się na rozwód, powołując się na przykład na względy religijne, dobro dzieci, miłość lub ze złośliwości. Małżonek, który nie wyraża zgody na rozwód musi swoją decyzję jednak odpowiednio uzasadnić i udowodnić. 

Brak zgody małżonka na rozwód - rozwód bez orzekania o winie

Brak zgody małżonka na rozwód powoduje, że Sąd  musi zbadać czy doszło do rozpadu pożycia stron, a jeśli tak, to z czyjej winy. Brak zgody na rozwód powoduje, że proces o rozwód będzie się toczył z orzekaniem o winie. 

W jakich sytuacjach Sąd nie orzeknie rozwodu?

Aby sąd orzekł rozwód musi stwierdzić, że nastąpił trwały i zupełny rozkład pożycia małżeńskiego. Przez rozkład pożycia małżeńskiego rozumie się zanik więzi fizycznej, psychicznej i gospodarczej.

1. Brak trwałego i zupełnego rozpadu pożycia

Jeśli po przeprowadzeniu postępowania dowodowego Sąd stwierdzi, że nie nastąpił trwały i zupełny rozkład pożycia małżeńskiego np. ze względu na utrzymywanie stosunków fizycznych lub prowadzenie wspólnego gospodarstwa domowego nie orzeknie rozwodu.

2. Wyłączna wina małzónka żądającego rozwodu 

Jeśli w toku procesu Sąd uzna żądającego rozwodu małzonka wyłącznie winnym rozpadu małżeństwa, a drugi małżonek nie zgadza się na rozwód, sąd może oddalić pozew. 

3. Dobro małoletnich dzieci

Sąd nie orzeknie również rozwodu w sytuacji jeśli poprzez rozwód miałoby ucierpieć dobro małoletnich dzieci.

4.Zasady współżycia społecznego

Sąd nie orzeknie również rozwodu w sytuacji, gdy rozwód sprzeciwia się zasadom współżycia społecznego np. stan zdrowia małżonka, który nie chce orzeczenia rozwodu jest poważny.

Czy możliwe jest orzeczenie rozwodu przy braku zgody?

Co do zasady, zgoda małżonka nie jest potrzebna. Sąd nie musi mieć zgody obu małżonków, aby orzec rozwód. Wystarczy, że po przeprowadzeniu postępowania dowodowego dojdzie do przekonania, że pomiędzy stronami doszło do całkowitego i trwałego rozpadu więzi małżeńskiej, czyli więzi duchowej, fizycznej i gospodarczej i brak jest przesłanek negatywnych. 

Rozwód bez zgody małżonka jest jak najbardziej możliwy.

***

Każdy problem prawny powinien być rozpatrywany indywidualnie. Powyższe informacje są jedynie ogólnymi zasadami i zawierają jedynie streszczenie ogólnego zagadnienia.
 
W celu uzyskania indywidualnej i kompleksowej porady prawnej z zakresu prawa rolnego należy skontaktować się z adwokatem Justyną Jarentowską - adwokat@jarentowska.pl lub kontakt@jarentowska.pl. Możliwy jest także kontakt telefoniczny pod numerem telefonu: 785 044 447 lub kontakt przez Formularz kontaktowy.
 
Mam nadzieje, że powyższe informacje okazały się pomocne. Jeśli dalej masz jakieś wątpliwości dotyczące prawa rolnego zadaj pytanie w komentarzu poniżej. Postaram się Ci pomóc.
 
Źródła: Ustawa Kodeks cywilny, Kodeks rodzinny i opiekuńczy, zdjęcie: pixabay.com;
 

Hasła: prawnik od rozowdu Lublin, adwokat od spraw rozwodowych Lublin, sprawy rozwodowe w Lublinie, adwokat rozwód Lublin, Lublin rozwód pozew, ile kosztuje rozwód, rozwód bez zgodony, rozwód bez zgody męża, ile czeka się na rozwód w Lublinie, sprawy rozwodowe Lublin, pozew o rozwód, wniosek o rozwód,